A munkahenger-alkatrészek feladatai
Még mielőtt az egyes elemekkel kezdünk el foglalkozni, érdemes néhány szót ejteni magáról a munkahengerről. A fő feladata a hidraulikus vagy pneumatikus rendszer által létrehozott nyomásenergia mechanikai mozgássá alakítása. Ezt használják gépek és berendezések mozgatására: például emelőgépek, présgépek, járművek egyes részeiben.
A minőségi munkahenger-alkatrészek ma már egyszerűen beszerezhetőek. Többféle típusuk is létezik, vannak például egyirányú (csak egy irányba fejti ki az erőt) és kétirányú (mindkét irányba képes mozogni) változatok is.
Az egyik legfontosabb része a hengerház, ami az egész szerkezet külső burkolata. A belső mozgó alkatrészeket foglalja magába. Ellen kell állnia a hidraulikus nyomásnak, ezért strapabíró anyagból készítik. Ilyen például az acél és az alumínium is.
A következő fontos elem a dugattyú, ami a henger belsejében mozog. Két különálló nyomásteret hoz létre, az alkatrész felületére ható nyomáskülönbség eredményezi a kívánt mozgást.
A dugattyúrúd kapcsolja össze a dugattyút a külső szerkezettel, illetve továbbítja a mozgást a munkadarabra vagy más mechanikai elemekre. A rúd általában edzett acélból készül, hogy a kopásnak és a hajlításnak is ellenálljon.
A szárvezetők a dugattyúrúd egyenletes mozgását biztosítják úgy, hogy csökkentik a súrlódást és megakadályozzák a rúd oldalirányú elmozdulását. Többféle kialakítással is találkozhatunk. Egy alumínium szárvezető minden helyzetben tökéletes teljesítményt fog nyújtani.
A tömítések megakadályozzák az olaj vagy a levegő szivárgását, segítenek fenntartani a kívánt nyomást a teljes rendszerben. Idővel ezek a munkahenger-alkatrészek elhasználódnak, így kiemelten figyelni kell az állapotukra, a rendszeres ellenőrzést nem szabad elhanyagolni.
Minden apró elem számít
Ott vannak például a gömbcsapágyak, amelyek lehetővé teszik a henger és a szerkezet közötti kis elmozdulásokat, ezzel is csökkentve a feszültséget és a kopást. A csapszegek a munkahenger mozgatható rögzítését biztosítják, hogy az összeköttetés létrejöjjön a mechanikai rendszerekkel. Végül pedig a speciális glycodur perselyekről is érdemes beszélni: ezek önkenő perselyek, amelyek csökkentik a súrlódást és növelik a henger élettartamát.
A karbantartás nagy szakértelmet igényel és az sem mindegy, hogy mikor végezzük el. A munkahenger-alkatrészek közül a tömítések számítanak a legérzékenyebbnek. A szivárgás elkerülése miatt ajánlott minden alkalommal megvizsgálni őket, amikor csak javítást végzünk a rendszeren. A dugattyúrúd állapota is fontos: ha sérülések, karcolások vannak a felületén, az az egész tömítés, rendszer hatékonyságát csökkentheti.
A hidraulikus hengereknél az olaj szennyezettsége növelheti a kopást. A meglazult vagy sérült alkatrészek csökkenthetik a munkahenger hatékonyságát. A mozgó elemek kenését is biztosítani kell.
A karbantartás egyszerűen megoldható
Természetesen csak akkor, ha rendelkezésre állnak a szükséges alkatrészek. Webáruházunk kínálatában minden megtalálható, ami egy hidraulikus rendszer üzemeltetéséhez kell.